czwartek, 1 września 2016

Opuszczamy Chiny, czyli jak wygląda przeprowadzka na drugi koniec świata. Przesiedlamy mienie, pakujemy kontenery i inne bajery.


Widmo przeprowadzki spędzało nam sen z powiek już od dawna. Jawiło się jako koszmar gorszy nawet niż chińskie dzieci i chińska kuchnia razem wzięte! Było to lat temu trzy, gdy wylądowałyśmy na lotnisku w Guangzhou z dwiema walizkami i głowami pełnymi ideałów. W jaki sposób walizeczki te rozrosły się do mieszkania zagraconego na amen, tego nie wie nikt...
- Pani! - krzyczała Katarzyna. - Ja nie wiem, czy nie lepiej mi tu zostać niż przenosić to wszystko do Polski!
- Nigdy! - oburzała się Keczup. - Już wolę całe to badziewo wywalić, niż tu zostać!
Niestety nie było to aż takie badziewo, a nasze lolyckie szafy, czyli sukienki oraz liczne grono spódnic, koszul, butów, torebek, biżuterii, ozdób na czerep i innego typu dobra.

Postanowiłyśmy, trzeba to wysłać! 

Na początek w świat poszła 18 kilogramowa paczka sukienek, której koszt wyniósł 500 zł. Ból był to wielki...

- Nie może tak być! - znana ze skąpstwa Keczup krzyczała wniebogłosy. - Trzeba nam wynająć kontener!
Ha, łatwo powiedzieć! Gdzie taki kontener nająć? W ten oto sposób zaczęła się nasza kontenerowa edukacja. Godziny spędzone na forum dyskusyjnym dla handlarzy z Chinami. Dziesiątki ofert i zapytań wysłanych do licznych firm spedycyjnych. Mnogo obliczeń, a to wszystko NA NIC.
- Takich sromotnych cen się nie spodziewałam! - biadoliła Katarzyna.
Okazało się, że nasze badziewo określane jest w prawie jako mienie przesiedleńcze. Zwalniają nas od podatków za import, ALE musimy za ten zaszczyt zapłacić 400 polskich złotych! ZGROZA. Za kilka par używanych skarpet!!! W dodatku prawie żadne firmy mienia przesiedleńczego nie chcą brać, a te które chciały, naliczyły nam jakieś tysiące DOLARÓW HAMERYKAŃSKICH!

W obliczu takiego nieszczęścia, postanowiłyśmy zasięgnąć porady naszych przyjaciół Chińczyków. Jedziemy na dworzec kolejowy!


Jest to miejsce tak straszne, na jakie wygląda. Jedna z najważniejszych stacji przesiadkowych, gdzie Chińczyków jest zawsze milion. A gdy już uda Ci się wyjść z metra, uniknąwszy zdeptania i okradzenia, otwiera się przed Tobą nowy świat! Świat chińskiego handlu! Miliony paczek, wożonych na wózkach przez panów wózkowych. Ogromne hale sprzedające wszystko. Czejndż mani czejndź mani, krzyczy podejrzany pan z samiuśkiej mamy Afryki. Hir, maj frjend, zachęca inny pan i dumnie pokazuje klatkę do łapania szczura ze szczurem w środku (szczur oczywiście biały ze sklepu zoologicznego, nikt nie wierzy, że ta klatka kiedykolwiek zadziała). Rolex, omega, patek, kolejny jegomość uchyla wieko walizy z "markowymi zegarkami" po 200 juanów. Głowy nam odpadają po minucie! Raźno jednak kroczymy do interesujących nas bud. OTO ONE!


Może i wyglądają na obskurne budy, ale tak naprawdę to biura poważnych firm spedycyjnych, posiadających na swych usługach potężne statki! Podchodzimy do pierwszej, gdzie pan spalony na mahoń pali papieroska i dłubie w zębach.
- Eeee... do you speak English? - pytamy, wszak taki międzynarodowy biznes wymaga znajomości języka!
- YES! - wesoło oznajmia pan i dalej już bełkocze po chińsku.
Ech, żeby to chociaż był chiński, a nie kaleczenie mandaryńskiego i memlanie po kantońskopodobnemu... Trudno, będziem negocjować po chińsku!

Tu możecie zobaczyć, że paczek było wszędzie milion!


Katarzyna prowadzi harde negocjacje. 
- Tyle juanów NIE DAM!


Bezpośrednio obok bud odbywało się sortowanie i pakowanie towaru.


Każda rozmowa zaczynała się mniej więcej tak:
My: Joł! Chcemy wysłać paczę statkiem (tu ruch ręki imitujący wielką falę) do Polski, 2 metry sześcienne, 200 kilo. Ile to będzie kosztować?
Oni: A czy to fejk staf (w sensie podróbki)?
My: NIE! Nasze osobiste ubrania! Nic fejk!
Oni: (patrzą podejrzliwie) Na pewno nic fejk? Nic? Nawet rolexik?
W ten oto sposób dowiedziałyśmy się, co kupują i wysyłają wszyscy biali, czarni i średnio czarni ludzie, łażący w tym miejscu w ilości sztuk milion. A najlepsze jest to, że wysyłka fejk stafu jest dużo tańsza!


W końcu udało nam się uzyskać cenę 800 juanów (około 500 zł) za metr sześcienny niezależnie od wagi oraz odbiór rzeczy z naszego mieszkania w cenie. Uradowane, poszłyśmy do okolicznego centrum handlowego, bo głód doskwierał wielki. W oczy rzuciły nam się wielkie reklamy, rozlokowane wszędzie. Okazało się, że wielki kreator mody Amianni ma tu swój butik!


A butik ten wyglądał tak! Może i niepozornie, lecz nie dajcie się zwieść! Tu kreowane są światowe trendy! Zainteresowanym chińską modą polecamy notkę o słynnych gaciach Celwin Kalum --> SZYKOWNE MAJTASY KLIK KLIK KLIK


Nagle oczom naszym ukazała się prześwietna oferta! Co tam Amianni, co tam Kalum, tu można mieć wszystko, co modne i szykowne! Tu swój butik ma każdy szanujący się projektant oraz brand!Keczup bardzo się zasmuciła, gdyż nie dostrzegła nigdzie zegarków Patek Philippe, a tak dobrze prezentowałby się na jej nadgarstku! Jak szyk, to na całego!

Co prędzej wybrałyśmy takie oto potrawy w chińsko - koreańskej jadłodajni (dlatego każda strawa zawierała w sobie element kimchi) i popiłyśmy milk tea z milionem tapiokowych kuleczek. Nie ma czasu na delektowanie się, bowiem w domu czeka.... Czeka... PAKOWANIE! Oto obraz nędzy i rozpaczy! Dorobek naszego życia!Zawczasu zakupiłyśmy sprytne worki, z którym odpompowywało się powietrze przy pomocy antypompki. Katarzyna obmyśliła też metodę nogowania, która polegała na ugniataniu odzieży w worku przy pomocy stóp, prawie jak na winobraniu!Pakowanie się zajęło nam straszliwe trzy dni, kiedy to przewalałyśmy tony badziewa, segregowałyśmy, wywalałyśmy, przepakowywałyśmy, opisywałyśmy (przed wysyłką należy zrobić spis WSZYSTKIEGO), zaklejałyśmy i przenosiłyśmy.  W końcu uznałyśmy, dość tego.
- DOŚĆ TEGO! Dzwonić po ziomka! 
Ziomek oczywiście spóźnił się godzinę, kolejne pół zajęło mu zlokalizowanie windy i ogarnięcie wózka. Cały czas jęczał i narzekał.
- Dlaczego to nie jest w jednym wielkim pudle. Jak to nosić. Trzeba była kuaidi (kuriera) wołać, a nie takiego profesjonalistę, jak ja!
Okazywałyśmy mu jedynie milczące niezrozumienie. W Chinach to normalne, że zlecając jakąś usługę należy się spodziewać, że robota będzie podła, wolna i niedokładna, wykonawca będzie narzekał i Cię znieważał, a bez pilnowania go nie będzie niczego <3.

W końcu rzeczy nasze zostały wrzucone do samochodu.
- Panie! Tu jest drukarka... NIEEEEEEE!
I pomknęli w siną dal!


Dojechali pod kolejną budę, będącą bardziej profesjonalną sortownią towaru. Chłopaczków w klapeczkach siedziało tam wielu, ale oczywiście wypakowałyśmy to wszystko same. Po wypakowaniu sprawa wyglądała tak. Rzeczy leżą, a panowie robią na komórach. Zdenerwowałyśmy się mocno i postanowiłyśmy nie ruszyć już nawet palcem.


Wydobyłyśmy nasze komóry i wtedy to powstało to piękne zdjęcie z paczami!


Wreszcie krew w panach zawrzała i zaczęli pakować, jęcząc przy tym okrutnie, że tak dużo rzeczy.


Karol Keczup wykonuje kontrolę jakości i zapisuje na komórze, jaki towar i w jakiej ilości trafia do której paczki. A to wszystko, by ostatecznie stworzyć listę mienia przesiedleńczego! Z pudełka wychyla się wietnamska kurcina North Face. Oooo, a tak by się przydała na polskie mrozy!


Nic się nie mieści! Wyciągać! Przekładać! Tu Karol Keczup nie ogarnia już, co się dzieje.


W końcu! Osiem pudełek spakowane, w taksówkę i do biura pani na dworzec. Na miejscu okazało się, że przekroczone zostały dwa metry sześcienne  i możemy w tej samej cenie dopakować coś do trzech metrów! O NIE, kolejna noc pakowania i przebierania, a rano przyjazd z bagażami na naszych plecach! KANIEC! Na pocieszenie udałyśmy się na ostatnie już sushi w naszej ulubionej jadłodajni, gdzie po godzinie 20 talerzyki są po 6 juańców!


Następnego dnia przywiozłyśmy kolejne 50 kilo towaru, choć prawie przy tym umarłyśmy, a wstrętna taksówkarska menda chciała nas oszukać (ale Katarzyna go znieważyła i się nie dała). Typowe. Pani zaktualizowała listę o kolejne 17 torebek, 78 książek oraz 7 par butów. Niestety w pudle dojrzała bluzę zwaną niedźwiedziem firmy ROXY.
- O nie! To jest BRAND! - zakrzyknęła.  - Mówcie, jakie macie brandy!
- Eeee... Ale wszystko jest jakimś tam brandem.
- WYMIENIAJCIE!
Kobieta oszalała doszczętnie i twierdziła, że chiński celnik musi znać markę każdej jednej rzeczy w paczce. STRASZNE. Potem przypomniało jej się jeszcze coś.
- A czy macie FEJK STAF?

OŻESZ! Szybko pojechałyśmy do domu, bo należało jeszcze wszystko przepakować, wysprzątać mieszkanie, oddać klucze, odebrać kaucję, zjeść, kupić pare rzeczy, wziąć prysznic, zrobić odprawę, a o 4 rano wynieść wszystkie bagaże 150 kg na swoich plecach, jednocześnie znaleźć dwóch uczciwych taksówkarzy i jechać w stronę autobusu do Hong Kongu, by stamtąd ruszyć do Polski!

I gdy zrobiłyśmy już to wszystko, przez resztę nocy zajmowało nas segregowanie wszystkich naszych walut. To się nazywa odprężające zajęcie!Czwarta rano nadeszła niestety za szybko, zarzuciłyśmy więc rumunki na plecy i dawaj, w drogę! Czy przeżyłyśmy bez większych uszczerbków? Przeżyłyśmy, ale powiemy jedno - było to tak straszne, że wybiło nam z głowy raz na zawsze myśli o kolejnych przeprowadzkach do dziwnych krain. Teraz bawim się w Polsce!

Kolejne notki o przyjaciołach Chińczykach, podróżach i lolyckich party już niebawem (obiecujemy systematyczność!). Bądźcie z nami! XOXOXO.

9 komentarzy:

 1. Chryste Panie na rowerze, a mówią, że to Meksyk to ośrodek chaosu wszelakiego i okrucieństw! :O

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, w Chinach zawsze czekają człowieka jakieś atrakcje i przygody! Całe szczęście mogłyśmy już powiedzieć baj baj Chińczycy, choć Katarzyna ciągle płacze za przyjaciółmi, za dziećmi chińskimi! :)

   Usuń
 2. Widzę, że to było ogromne przedsięwzięcie! No w końcu tak dużo rzeczy, a kilometrów jeszcze więcej :) Całe szczęście, że udało Wam bezpiecznie dostrzeć!

  https://z-igly-widly.blogspot.com/

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nam się udało, ale czy naszym rzeczom się uda, oto jest pytanie! :P

   Usuń
 3. Gratuluję wam, że podołałyście i ciszę się, że was nikt po drodze nei oszukał. Witamy w Polsce :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, dziękujemy <3! Było ciężko, ale cóż było robić, nie zostawimy przecież sukienek gdzieś po drodze XD. Były jakieś drobne oszustwa, ale nie takie rzeczy już się w Chinach widziało, więc na plus!

   Usuń
 4. Aż mi was było szkoda jak to czytałam i prawie się popłakałam, jakbym oglądała Descendants of the Sun. Nie, nie oglądałam tego x<

  OdpowiedzUsuń
 5. I tak udało wam się to bardzo szybko spakować. Ja po tylko 9 miesiącach w Japonii pakowałam się ponad 48 godzin.
  Swoją drogą podziwiam was za odwagę, jak bym na starcie uznała, że te rzeczy zaginą w transporcie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam. Przez przypadek znalazlem ten wpis na necie i wam powiem - jeb@ ich wszystkich. Chiny a raczej chinczycy to chodzaca zagadka. Wyprane muzgi jak nie wiem. Takie chodzace czopki. Wiele jest blogow, wlogow itp na temat Chin i jej mieszkansow jednak ten artykul oddaje w 100% realia co tam sie naprawde dzieje. Wielbienie boga pieniadza i sprzedawanie wlasnej rodziny za troche yuanow to norma. Na szczescie dla mnie, nie mieszkam na poludniu co nie znaczy , ze tu jest o wiele lepiej hmm bylo by to klamstwo. Jest jednak tylko lepiej haha. Nie wiem dlaczego jest az taka niesprawiedliwosc na swiecie. Gdyby to co oni robia cudzoziemcom wprowadzono w USA i Europie to moze by sie nauczyli. To co tutaj przeczytalem wywolaly u mnie smiech, i bardzo duzo gniewu. Sam sie przekonalem wielokrotnie co to za zjebany narod jest. Sa oczywiscie wyjatki! Mozna poznac kogos fajnego - 1 na 1000 badz moze trzeba dodac jeszcze jedno zero. Wiekszosc znajomosci ktore maja chinczycy sa po cos - nic za darmo. Po prostu musi sie oplacac. Ja tobie ty mnie itd ahhh duzo bym mogl pisac naprawde. Gratulacje, ze sie wam udalo wrocic i ze rzeczy zostaly wyslane.

  OdpowiedzUsuń