niedziela, 4 października 2015

Dzień pod znakiem sumo oraz nieznane oblicze Akihabary. Ciąg dalszy zabaw w Japonii!Odkąd Keczup wyczytała w naszej podręcznej książeczce Tokyo, że znajduje się tu stadion i muzeum sumo, cały czas bredziła o tej atrakcji.
- Trzeba jechać oglądać sumoków! Kiedy stadion?! - pytała wyjątkowo namolnie (prawie jak nasz pluszowy Dziobak).
Cóż było robić, jedziemy! Zaczęłyśmy oczywiście od pożywnej strawy w jednej z bud nieopodal naszego hostelu. Japończykom wyjątkowo do gustu przypadło curry (po japońsku KARI) i można je zjeść praktycznie wszędzie. Wspaniałe danie! Do tego zupka miso i woda gratis. W pierwszej chwili byłyśmy zszokowane, że woda jest ZIMNA (Chińczycy uważają zimą wodę za niezdrową i piją WRZĄTEK) i musimy się przyznać, że i nam wrzątek wydaje się lepszy...
Katarzyna zamówiła sobie zestaw z HAMBURGIEM (Azjaci uważają, że kotlet nazywa się hamburg, nie hamburger, hamburger jest bowiem z bułką) w pomidorowo-bazyliowym sosie, do tego tona ryżu, sałatka i zupka (jadłyśmy to we dwie, było ciężko).W końcu dojechałyśmy do stadionu sumo! Nie wiedzieć czemu, udałyśmy się tam metrem zamiast JRem (kolejka, konkurencja metra), więc musiałyśmy jeszcze drałować kilka kilometrów (2 lata w Chinach nie nauczyły nas jeszcze, że nie, jedna stacja metra to NIE JEST BLISKO).Piękny pomnik o tematyce, a jakże, SUMO!Wokół stadionu było wiele restauracji, gdzie można było spożyć posiłek godny zawodnika SUMO! Jest też i piękny pamiątkowy talerzyk z autografem.Scenka rodzajowa.Katarzyna udaje, że raźno podąża na walkę. Niestety turniej odbywał się na początku września, następny dopiero w styczniu, chlip.Keczup w bojowej pozie i z bojową miną!Obok znajdowała się mała kapliczka z posągami lisów. Posępni wysłannicy Inari!
I wesołe sztandary.


Zdjęcie niezwykle liche, ale z przodu można dojrzeć wspomniany stadion, a za nim Muzeum Edo-Tokyo w kształcie wielkiego sandału geta (choć według nas jest to klapek). 


Autograf sumoki! Najlepsi zawodnicy podobno mają w Japonii status celebryty oraz rzesze szalonych fanów! Nie dziwimy się!Następnie udałyśmy się do muzeum, gdzie niestety był zakaz robienia zdjęć. Posiadało dużą kolekcję fartuchów (kesho-mawashi) noszonych przez zawodników przed walką, wspaniałe to były jedwabie i hafty (koszt takiego dobra to około 400-500 tysięcy jenów, czyli jakieś 15 tysięcy zł)! Początkowo myślałyśmy, że to majty sumo i głęboko zastanawiałyśmy się, jak to nadziać... Można było obejrzeć walkę w telewizorze, na ścianach powieszono zdjęcia lub obrazki najsłynniejszych sumoków i musimy zdradzić, że nie wszyscy byli grubi! Niektórzy mieli nawet umięśnione klaty! W przy muzealnym sklepie zakupiłyśmy wspaniałą gazetkę Sumo (po angielsku!) za jedyne 100 jenów, skąd zaczerpnęłyśmy bezcenną wiedzę na temat tego sportu.

Oto i fartuchy!


Przed muzeum można się było przeistoczyć w różne postacie, co wywołało w nas wielki entuzjazm.
Sesja numer jeden - jako wspaniali wojownicy!Sesja numer dwa - żony sumo!I na koniec dziwne żółte ptactwo o srogich minach.Jeszcze tylko wciągnięty na szybko kotlet ze sklepu 7/11 (nasza ulubiona zakąska z Japonii) i w drogę! Tym razem poszłyśmy po rozum do głowy i postanowiłyśmy jechać kolejką JR. Stację udekorowano postaciami sumoków we wspomnianych fartuchach.Oraz odciskami ich dłoni z autografami.Po drodze zauważyłyśmy naszą ulubioną italiańską stołówkę w wersji japońskiej (wspaniała restauracja w Chinach, zawiera zachodnie jedzenie w rozsądnych cenach)! Niestety nie miałyśmy czasu wstąpić, ale sałatki zachęcały. Menu zupełnie inne niż w Chinach!Wysiadłyśmy w Akihabarze, żeby jeszcze trochę połazić i pooglądać dostępne tam cuda. Poza tym Katarzyna wyczytała o wspaniałej rzekomo świątyni, mieszczącej się w tej dzielni. Ruszyłyśmy raźno i, o dziwo, bez problemów natrafiłyśmy na schody (o dziwo, bo tak naprawdę nie była ona jakoś specjalnie dobrze oznakowana i prawdopodobieństwo, że ją miniemy i będziemy drałować kolejne 2 kilometry bez celu było baaardzo duże), a potem skromną bramę Tori. To tu!


Świątynia szintoistyczna o nazwie Kanda Myojin w pięknym, czerwonym kolorze. Podobno z XIII wieku, ale pewnie z milion razy przebudowywana, wiemy jak jest.Główny budynek.Mnogość papierowych lampionów.Świątynia była wciśnięta między bloki, co dawało dość śmieszne wrażenie.I kiedy przechadzałyśmy się niespiesznie, kontemplując ciszę i spokój (zakłócone przez pobyt w Akihabarze), odkryłyśmy to! Setki tabliczek Ema (tabliczki, na których zapisuje się prośby i modlitwy, a potem zostawia w świątyni) o tematyce... Zresztą spójrzcie sami!Tak, tak! Były tu mangozje... to znaczy fani mangi i anime! Wielce nas to zdziwiło, ale połączyłyśmy to z bliskością Akihabary (na poprawne rozwiązanie jeszcze przyjdzie pora). Spotkałyśmy też dwóch chłopców, którzy robili sesję figurce Miku Hatsune!


Miejsce, gdzie można przywiązać i zostawić złą wróżbę. Sprytne! My mamy już dość wróżb, bo zawsze losuje nam się ZŁA!I ostatni rzucik na świątynię.Komu kawaii lody?Powróciwszy do domu, sprawdziłyśmy, o co chodzi z mangą w świątyni. Otóż przybytek ten został umieszczony w anime Love Live! (gdzie grupa idolek pracuje w niej jako pomagierzy), przez co zdobyła szaloną popularność, a postać z owego anime stała się jej oficjalną maskotką! SZOK! 


Dziękujemy, że byliście z nami! Kolejne wpisy o Japonii (i innych fragmentach naszego życia) już niebawem!

5 komentarzy:

 1. Jejku jak fajnie <3 starsznie wam zazdroszczę tego wyjazdu :( też bym chciała

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Było to jedno z naszych życiowych marzeń i jego realizacja dała nam dużo szczęścia. Na pewno też kiedyś pojedziesz! Musisz się tylko postarać;)

   Usuń
 2. Love Live! O matkooo! <3 Chcę tam być! Już, teraz, now! <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wypad :D Ja to się zastanawiam jakim cudem japończycy, którzy uwielbiają sport/szczupłą sylwetkę promują "otyłość" :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Zastanawiam jak to się stało, że pominąłem muzeum Sumo... Zdecydowanie nadal mam co zwiedzać w Tokio :)

  OdpowiedzUsuń